Loading...
Loading...

Володимир Харченко

ХАРЧЕНКО ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ – художник, краєзнавець, меценат, лауреат премії ім. Івана Вагилевича.

     Народився 28 грудня 1917 року в м. Київ в сім’ї службовця. З молодих років захопився образотворчим мистецтвом, в його пам’яті назавжди закарбувалась атмосфера мистецького життя передвоєнного Києва. Дитяча мрія здійснилася і Володимир Харченко став самодіяльним художником. В 1931 році закінчив Київську художню школу. Вчився в Київському медичному інституті, але закінчити навчання не вдалося, бо почалася війна і пішов на фронт. Учасник Другої світової війни. 
     У 1944 році, після демобілізації з армії, оселився в м. Біла Церква і саме тут намалював свою першу картину «Діти вернулися додому». Зразу розкрився неабиякий мистецький хист художника і він творив інші картини і замальовки з життя Прикарпатського краю. 
     Зі своєю першою картиною прийшов вступати на навчання до Київського художнього інституту, однак йому не пощастило. З 1946 року проживав і працював на Прикарпатті. За фахом – радіотехнік, службове призначення у 1946 році привело його в гуцульське містечко Косів. До малювання повернувся в 1951 році, коли разом з родиною оселився у мальовничому місті Яремче. Неповторна природа карпатських гір навіки зачарували серце художника. Володимир Харченко все частіше брав до рук пензля, а в 1952 році вперше взяв участь в обласній художній виставці народного мистецтва, представив етюди «Ріка Прут», «Вечір в Карпатах», «Зимовий день». З того часу його роботи експонувались на всіх обласних виставках.
     З 1951 по 1954 рр. працював ренгентехніком в обласній дитячій лікарні. В 1955-1965 рр. – ренгентехнік в смт Рожнятів. З 1966 по 1976 рр. – художник-оформлювач при Івано-Франківському художньому фонді. 
     В 1960 році з його ініціативи було організовано пересувну виставку, яка налічувала 50 картин самодіяльного художника. Кілька робіт Володимира Харченка були відібрані та експонувались на ІІ Всесоюзній виставці самодіяльного мистецтва (1961р.). В Івано-Франківську Обласний Будинок народної творчості організував персональну виставку його картин (1961 р.) та пересувну виставку по районах (1962 р.). 
     З 1963 р. проживав в с. Небилів Рожнятівського району, згодом родина переїхала до Рожнятова. 15 років життя присвятив дослідженню Ангелівської домни кінця ХІХ ст. 
     Картини Харченка в основному живописного і графічного плану, фарби він готував сам. Тематика робіт ставала щораз багатшою, а творчість художника набула особливого розквіту. Майстра пензля надихали захопливі пейзажі Рожнятівщини. 
     Робочий салон художника був схожий на музей народного мистецтва. Протягом багатьох років Харченко збирав керамічні вироби, оригінальні вишивки, бойківські декоративні та побутові речі, унікальні зразки різьблених дерев’яних виробів. Згодом вони стали експонатами в омріяному і створеному ним музеї. Саме в 1960-их роках  самодіяльний живописець Володимир Харченко перевтілюється в професійного майстра пензля, це роки творчої зрілості і довершеності.  У 1967 році в Коломийському музеї експонувалась персональна виставка художника. На полотнах він вміло зображував чарівні гірські пейзажі, старовинні пам’ятки архітектури, все частіше на його картинах фігурує людина. Харченко часто мандрував історичними місцями України, побував на Гуцульщині, Бойківщині, Поділлі. Багато добрих відгуків про творчий доробок художника звучало на ювілейній виставці до 30-річчя возз’єднання західноукраїнських земель у Львові (1969 р.). 
     Персональні виставки картин Харченка організовувалися в Києві, Івано-Франківську, Львові, Верховині, Калуші, Рожнятові, Брошневі, Перегінську. Твори художника зберігаються у приватних колекціях, музеях Львова, Івано-Франківська, а також в Канаді, Бразилії, США, Польщі. Багато картин художник-меценат подарував бібліотекам Рожнятівщини, письменникам, художникам, композиторам, щоби пам’ятали його і втішалися красою рідного краю.
     Основний доробок Харченка – створений ним у Рожнятові музей прикладного мистецтва, який було відкрито в 1991 р. З 2003 р. – музей «Бойківщина».
     На Рожнятівщині Володимир Харченко відомий також як активний просвітянин і громадський діяч. Більше сорока років Харченко не розлучався з пензлем, навіть будучи вже в поважному віці він малював, йому було цікаво жити і творити в цьому прекрасному світі барв. 
     У 1994 р. в Рожнятівській центральній районній бібліотеці з ініціативи В. Харченка відкрито постійно діючу виставку-вернісаж полотен художника «По рідному краю». Це ніби своєрідний живописний літопис Бойківського краю, який митець творив фарбами і серцем протягом років, прожитих на Прикарпатті. 
      Помер художник 22 грудня 2002 року. Похований на Рожнятівському цвинтарі.

1 / 15
2 / 15
3 / 15
4 / 15
5 / 15
6 / 15
7 / 15
8 / 15
9 / 15
10 / 15
11 / 15
12 / 15
13 / 15
14 / 15
15 / 15

Карусель зображень

Кузня в селі Ріпному
На околиці села Нижній Струтин
Околиці Перегінська
Лімниця
Ріпненська вишка
Зимовий мотив
Зелені Карпати
Дзвіниця у Липовиці
"Дві сестри"
Вишка в Карпатах
Бойківський мотив
Біля Ріпного
Бойківська оселя
Біля Небилівського містка
Біля Гринькова

мітки



Додаткова інформація: Івано-Франківська обл., Рожнятівська територіальна громада, період від 0 р. до 2025 р. Авторське право: Рожнятівська публічна бібліотека
статтю опублікував: Адміністратор дата публікації: 17 січня 2025 р. останні зміни: 17 січня 2025 р.