Бойківський борщ пісний
Інгредієнти на трилітрову каструльку:
Буряк борщевий заквашений, порізаний на соломку – 0,75л
Сушені шапинки білого гриба – 200-250 гр
Середня цибулина – 1 шт
Середня морквина – 1 шт
Пшоно – 60гр
Сіль
Вода
Суха зелень петрушки і кропу, лавровий листок
Цей борщ бойківські господині готували переважно взимку, особливо на Святий вечір, коли всі страви повинні бути пісні. Для цього загодя (завчасно) заквашували борщеві (не червоні!) буряки: їх мили, чистили, нарізали соломкою, насипали посудину на ¾ об’єму (в процесі бродіння бурячки будуть «тікати») і заливали водою кімнатної температури, не доливаючи трохи до верху. Ставили в тепле місце. Приблизно через тиждень закваска готова.
Отже, кладемо в каструльку бурячки, кришимо (нарізаємо) дрібно цибулину і морквину, вкидаємо шапочки білого гриба і заливаємо водою, на 2 сантиметри не доливаючи до верху: в нас ще має поміститися пшоно. Ставимо посуд на вогонь, доводимо до кипіння і варимо при помірному нагріванні до готовності бурячка. Коли бурячок м’який, додаємо до страви промите пшоно. Тепер страва має готуватися на слабкому вогні, щоб сильно не розварилося пшоно і борщ не набув мутного відтінку. Коли пшоно буде готове, солимо до смаку, додаємо лавровий листочок, зелень петрушки і кропу, і залишаємо борщ в теплому місці упрівати (настоятися), щоб він убрав у себе аромат трав. Подають такий борщ на Бойківщині з нелупкою (картопля, зварена в мундирах і очищена) і квасолею.
На фото: борщ бойківський пісний, нелупка, фасолі-гулі.
мітки
Додаткова інформація: Усі регіони обл., Рожнятівська територіальна громада, період від 0 р. до 2024 р. Авторське право: Милів Наталія
статтю опублікував: Адміністратор дата публікації: 6 грудня 2024 р. останні зміни: 6 грудня 2024 р.