Рушник вишитий
Опис рушника: Рушник вишитий на білому, домотканому лляному полотні у техніці "хрестик", червоно-чорними нитками у рослинно-зооморфному орнаменті. Знизу рушник оздоблений китицями. Нижні краї рушника обшиті червоною ниткою.
На декілька сантиметрів вище зображено ряд червоно-чорних маленьких птахів, які обернуті в одну сторону. Над ними зображено вертикальний орнамент у вигляді трьох великих квітів і двох менших бруньок, котрі внизу об'єднані між собою однією лінією. По центру даної композиції зображено чорну вазу, з якої напів вінком на тонких гілках вишито чорні листочки та червоні квіти з маленькими червоними бруньками. Між цими гілочками, над вазою вишито напис "1931 року". По боках від вази вишито по одній червоно-чорній пташці, що обернені одна від одної, тобто дивляться в різні боки.
Техніка: вишивка, ткацтво.
Розміри: 218,5х37,5 см.
Дата створення: 1931 рік.
Символіка колорів: чорний колір символізує землю та плодючість, а червоний – кохання та вогонь.
Ваза – цей елемент орнаменту на вишивці зображає вазу з квітами та означає оберіг, зцілення, очищення від зла, охоронну магію. Вишито чорними нитками, додаючи червоні. Троянда – королева квітів, яку шанують в багатьох країнах світу, є символом невмирущої краси і величі, вдячності, благополуччя, безсмертя. А ще говорять, що троянда – провісниця щастя.
Птахи – символізують волю та душу. В давнину, якщо дівчина відмовляла парубкові, то підносила сватам рушника, на якому пташки зображені, відвернувшись один від одного.
Символіка рослинного орнаменту на рушнику відображає природу, зв'язок з історією та має власне символічне родинне значення, символізує зв'язок родини та поколінь, а також вказує на єдність та підтримку в центрі сім'ї.
мітки
Додаткова інформація: Волинська обл., Рожищенська територіальна громада, період від 1931 р. до 2024 р. Авторське право: Хто вишив, невідомо. Експонат Рожищенського історико-краєзнавчого музею.
статтю опублікував: Адміністратор дата публікації: 18 листопада 2024 р. останні зміни: 3 грудня 2024 р.